Scenariusze

“Spacer w Zoo” jest przedsięwzięciem edukacyjnym, które składa się z kilku etapów. Jest kilka możliwych scenariuszy zabawy.
Naszą zabawkę edukacyjną można wykorzystać jako pomoc do ćwiczeń logopedycznych, ćwiczeń języka polskiego, zajęć na lekcjach biologii i zajęć plastycznych.
Zabawę można rozpocząć wg następującego scenariusza:
1) Czytanie wierszy na głos, które może być ćwiczeniem logopedycznym.
Nauczyciel, logopeda lub opiekun czyta wiersz – dziecko powtarza.
2) Zabawa w zgadywanki. Zgadywanie nazwy zwierzęcia z treści wiersza.
3) Po odgadnięciu nazwy zwierzęcia dzieci rysują zwierzę z pamięci, w taki sposób jak sobie je wyobrażają (zajęcia plastyczne).
4) Dzieci tworzą obrazek zwierzęcia poprzez ułożenie go z puzzli w przygotowanych do tego ramkach i dopasowują właściwy obrazek do wiersza.
5) Dzieci porównują ze sobą obrazki, które narysowały z wyobraźni z ilustracjami ułożonymi z puzzli i rysują obrazek ponownie naśladując ilustrację.
6) Rozwiązywanie quizu zawierającego 21 pytań określających cechy i warunki życia opisanych w wierszach zwierząt.
Aby udzielić odpowiedzi na trudniejsze pytania można poszukiwać ich za pomocą książek, kolegów, nauczycieli, opiekunów lub można skorzystać z wyszukiwarki internetowej ze stron: medianauka.pl albo wikipedii (gdzie po wpisaniu nazwy zwierzęcia dziecko znajdzie odpowiedź na wszystkie pytania zawarte w quizie). W ten sposób dziecko uczy się korzystać z internetu i zdobywa wiedzę o dzikich zwierzętach. Nauczyciel może wydrukować informacje z internetu ze strony medianauka.pl i sam przekazać je na lekcjach biologii rozwiązując quiz razem z dziećmi.
7) Dzieci mogą spróbować nauczyć się recytować wiersz z pamięci.
8) Dzieci zapraszają kolegów do wspólnej zabawy, mieszają puzzle i od nowa układają obrazki.
9) Książeczka wraz z ilustracjami (6 ramek z ułożonymi puzzlami) w etui stanowi tomik poezji do ustawienia w biblioteczce dziecka.
10) Ułożone w ramce puzzle można powiesić na ścianie jako obrazki.
11) Gromada dzieci może poprzebierać się za zwierzęta z obrazków i zainscenizować ich spotkanie jako sceny w teatrzyku.
12) Można w internecie sprawdzić jakie dźwięki wydają poszczególne zwierzęta i je imitować.
13) Układając puzzle i rozwiązując quiz dzieci wspólnie bawią się, a to sprzyja tworzeniu więzi koleżeńskich i międzypokoleniowych i uczy korzyści ze współpracy.
14) Można zakupić kilka kompletów zestawu i utworzyć zespoły , które współzawodniczą w szybkości ułożenia ilustracji oraz liczbie poprawnych odpowiedzi na pytania quizu.
15) Dzieci uczą się korzystania z internetu, (strony: medianauka.pl, wikipedia ) i zdobywaja wiedzę o dzikich zwierzętach, które możemy na co dzień spotkać w Zoo.
16) Samo układanie puzzli (utrudnione faktem, że zmieszane są elementy 6-ciu układanek):
– rozwija spostrzegawczość, uczy koncentracji uwagi i cierpliwości oraz logicznego myślenia,
– zabawka jest doskonałym wstępem do nauki pisania i czytania, bo rozwija sprawność manualną i uczy rozróżniania kształtów i kolorów,
17) Można dzieci zachęcić do tego aby, jeśli zestaw edukacyjny mają w domu, rozwiazać quiz wspólnie z rodzicami (opiekunami) i wykazać się swoją wiedzą (wzmocnienie więzów rodzinnych).